רשת עמיתים

רקע

רשת העמיתים מהווה פלטפורמה לבוגרות ובוגרי תכנית המנהיגות, ואזרחים נוספים המבקשים להשפיע על המציאות החברתית-כלכלית.

העשייה ברשת ממוקדת בפתירת בעיות מבניות בדמוקרטיה ובכלכלה הישראלית, ומובלת על ידי קהילות השינוי בנושאי הבנקאות, שוק העבודה, ההתפקדות והלובי האזרחי.

לצד העשייה הענפה, מספקת הרשת מרחב למידה והתפתחות, הכולל מפגשי למידה לאורך השנה, סיורים וסדנאות קהילה ופיתוח אישי.

מתוך ההבנה כי שינוי עמוק לוקח זמן, מספקת הרשת תשתית לעשייה אזרחית ארוכת טווח, ופועלת לקידום ופיתוח העמיתים גם לאורך חייהם הבוגרים.

קהילות השינוי

פלטפורמה עבור עמיתי הרשת ופעילים אזרחיים אחרים לפעול ביחד ליצירת אפיקים להשתתפות אזרחית רחבה. העמיתים ימקדו את ההשפעה לקמפיינים אזרחיים בנושאים: קידום תחרות בשוק הבנקאות, פתירת כשלים מבנים בשוק העבודה והתחבורה, ויקדמו מעורבות אזרחית במרחבי השפעה: לובי אזרחי, התפקדות למפלגות וביקורת על גופי התקשורת. 

במסגרת העשייה בקהילות השינוי, תיושם ותשוכלל תפיסת ה"השפעה חכמה" – שימוש חכם ואפקטיבי בכלים הדמוקרטיים העומדים לשימוש הציבור. לשם כך, יעסקו הקהילות בפיתוח ידע הקשור בתהליכי קבלת ההחלטות בשיטה הדמוקרטית ובדרכי ההשתתפות האזרחית הקיימים בה.

לקהילות השינוי יכולים להצטרף בוגרות ובוגרי תכנית המנהיגות "ישראל 2050" ופעילות ופעילים בקהילות השינוי. מתוך שאיפה להרחיב את הרקע של המשתתפים כך שייצגו את המגוון החברתי בישראל – מוקדש מאמץ נרחב לשילוב תושבי הפריפריה החברתית בישראל, ביניהם החברות החרדית והערבית. כמו כן, נמשיך לפעול על מנת להעמיד ייצוג שווה לחלוטין של נשים וגברים בכלל מרחבי העשייה.

קמפיין ׳מה המצע?׳

מטרת על: ליצור שיח ענייני בבחירות לכנסת ה-21, סביב נושאים חברתיים-כלכליים תוך בחינת מצעי המפלגות. הפרויקט מתמקד בתחומים: דיור, תחבורה, חינוך ובריאות – הנוגעים לכלל האוכלוסיה ומנגיש את מצעי המפלגות בצורה פשוטה וברורה.

פעילות מתוכננת

 • הנגשת כלל מצעי המפלגות.
 • הנגשת תשובות המפלגות לשאלות שונות בתחומי

קמפיין הבנקאות

מטרת על: ליצור חזית אזרחית מגובשת לקידום מערכת בנקאות יעילה וזולה במדדים בינלאומיים, הממלאת את תפקידה באחריות והוגנות בהקצאת המשאבים, המפוקחת ע"י מנגנוני רגולציה עצמאיים ושקופים, ובכך להוריד את יוקר המחייה עבור כלל אזרחי ישראל.

שותפים: קואליציית הארגונים החברתיים – צדק פיננסי, לובי 99, אנו, ישראל יקרה לנו

פעילות מתוכננת

 • לאחר שלוש שנים של קמפיין אזרחי שזכה להצלחה אדירה לאחר העברת "החוק להגברת התחרותיות במשק הבנקאי", הכולל סעיפים קריטיים לציבור וליצירת מנגנוני יישום, אנו פונים למעקב אחר יישום החוק. 
 • רוב הרפורמות במדינת ישראל כושלות בשלב היישום, ועל כן אנו ממשיכים בקשר ישיר, במכתבי עמדה ופגישות עם הממונה על ההגבלים העסקיים וועדת היישום שהוקמה לדרישתנו. לצד אלה, נקיים מאבקי שטח, פרסום דיגיטלי ותקשורתי וכן מהלכים משפטיים, במידה והאחראים ליישום הרפורמה במערכת הבנקאית, לא יבצעו את תפקידם.

קמפיין התפקדות

מטרת על: יצירת השפעה אזרחית משמעותית במרחב הדמוקרטי באמצעות הגדלת מספר המתפקדים לכלל מפלגות הפריימריז מ-2.2% כיום ל-5%, מכלל בעלי זכות ההצבעה.

פעילות מתוכננת

 • הנגשת מידע לציבור הרחב, מהלכים של עידוד התפקדות, ואירועים גדולים, כדי שכל אזרח בישראל ידע שהוא יכול להגדיל פי 50 את כוחו להשפיע על הדמוקרטיה בישראל, אם יתפקד.

קמפיין לובי אזרחי

מטרת על: להשפיע על נבחרי ועובדי הציבור לקבל החלטות התואמות את רצון הציבור ומשרתות את האינטרס הציבורי הרחב בייצוג מאוזן של קבוצות הלחץ.

שותפים: לובי 99, המשמר החברתי בכנסת, המרכז להעצמת האזרח, על משמר הכנסת, הסדנא לידע ציבורי, התנועה לאיכות השלטון, העין השביעית.

פעילות מתוכננת

 • יצירת מדריך ללובי אזרחי לשימוש כל אזרח או גוף אזרחי אשר מעוניינים להשפיע בכנסת ובממשלה.
 • פעילות לובי שוטפת בנושאים חברתיים-כלכליים אשר נמצאים על סדר יום התנועה.

קמפיין התקשורת

מטרת על: קידום תקשורת ישראלית נקייה מאינטרסים מושחתים ע"י יצירת מערכת איזונים ובלמים שמטרתה לצמצם את מעורבותם של אינטרסים זרים בסיקור התקשורתי. 

שותפים: התנועה לאיכות השלטון, המכון הישראלי לתכנון כלכלי, קרן התחקירים העצמאית, העין השביעית

פעילות מתוכננת

 • עידוד נורמה לתקשורת שקופה על ידי הפעלת לחץ על אמצעי התקשורת המרכזיים לפרסם גילוי נאות, קידום קוד אתי מחודש של ועדת האתיקה וגורמי התקשורת עצמם.
 • בקרה על תקשורת על ידי גופים מומחים, לצד מחקר מתעדכן אודות גופי תקשורת שונים ופרסום שוטף של הנתונים. קידום חקיקה אשר תיצור שקיפות של התקשורת מול צרכניה באשר למימון ולאג'נדה ותסדיר את הקשרים בין מימון של גורמי הון אמצעי תקשורת.

מאבקים אזרחיים שוטפים

מטרת על: להקים ולחזק מאבקים אזרחים סביב סוגיות אקטואליות בוערות בנושאי חברה וכלכלה. לדוג' – מינויים לא ראויים במגזר הציבורי ודלתות מסתובבות – מעבר של רגולטורים לצד הגורמים שפיקחו אליהם.

פעילות שבוצעו

 • קמפיין רשת והפגנות להעלאת המודעות לניגוד העניינים שהמפקחת על הבנקים הנוכחית נמצאת בו מול בנק לאומי
 • הפגנת תמיכה בפעילות בנק ישראל להגברת השימוש בכרטיסי דיבט בשוק האשראי בישראל
 • הפגנת תמיכה בממונה על ההגבלים העסקים לשעבר – דיוויד גילה, במאבקו לקידום תחרות בשוק הגז